Skróty w opisach bibliograficznych publikacji obcojęzycznych

Szanowni Państwo,

uprzejmie proszę o wskazanie poprawnej formy skrótów angielskich następujących wyrazów w bibliografii załącznikowej:

Volumin - Vol. czy vol. (z kropkami czy bez?)

Numer - No. czy no.

Issue - Is.czy is.

Czy stosować skróty takie jak występują w czasopiśmie (a są różne), czy przyjąć jednakową zasadę dla wszystkich artykułów z czasopism angielskich (ale wtedy wygląda to na błędne lub niestaranne zapisy), np.

https://www.ejbmr.org/index.php/ejbmr/article/view/1169

Z góry dziękuję za pomoc

W opisach bibliograficznych publikacji obcojęzycznych stosuje się zasadniczo oznaczenia wydawnicze właściwe dla danego języka, przejęte z kart powoływanego dokumentu. Oznacza to, że jeśli wydawca stosuje na przykład – na oznaczenie konkretnego wydania – określenie issue, to nie możemy go zamienić na number i na odwrót. Powyższa uwaga nie oznacza wszakże, że nie mamy prawa dokonywać ujednoliceń w obrębie tychże oznaczeń, gdy chodzi o formę zapisu (mała bądź wielka litera), interpunkcję (kropka bądź jej brak) czy też formę zastosowanego skrótu (w wypadku oboczności).

W wypadku anglojęzycznych czasopism nie będzie błędem przyjęcie i konsekwentne stosowanie następujących zapisów: Vol. (wielka litera i kropka), No. (wielka litera i kropka) oraz Iss. (wielka litera i kropka; nie:*Is.).

Przykład:

Appelbaum S.H., Emadi-Mahabadi Sh., 2022, Gender Parity in The Workplace: How COVID-19 Has Affected Women, „European Journal of Business and Management Research”, Vol. 7, Iss. 1, s. 1–8.

Oczywiście możliwa jest też konwencja zapisu, która będzie całkowicie pozbawiona omawianych tu skrótów, por.

Appelbaum S.H., Emadi-Mahabadi Sh., 2022, Gender Parity in The Workplace: How COVID-19 Has Affected Women, „European Journal of Business and Management Research”, 7(1), s. 1–8.

Adam Wolański