Skrupuły a skrupulatny

Szanowni Państwo,
czy słowa skrupuły i skrupulatny są etymologicznie spokrewnione?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Szanowny Panie,
oczywiście, przymiotnik skrupulatny pochodzi od rzeczownika skrupuł, występującego dziś przeważnie w liczbie mnogiej jako skrupuły. Skrupuły to dawniej tyle co ‘drobne jednostki miary, stosowane przede wszystkim w miarach aptecznych’; przenośnie również ‘drobiazgi, drobinki’. Skrupulatny odnosi się do człowieka drobiazgowego, dbającego o szczegóły.
Monika Kresa, Uniwersytet Warszawski