Skype, Gadu-Gadu

Witam serdecznie.
Bardzo proszę o udzielenie informacji na temat pisowni słowa skype oraz wyrażenia gadu-gadu. Zastanawiam się, czy pisać je wielką, czy małą literą. Obie nazwy mają dla mnie znaczenie środka komunikacji, takiego jak przykładowo telefon, ale być może powinno je się pisać wielką literą. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem
Izabella Pawłowicka
Środkami komunikacji, czyli mediami, są np. telewizja, telefonia, sieć komputerowa. Każde z mediów wykształciło wiele odmian, istnieje np. telefonia stacjonarna, komórkowa i internetowa. Jako nazwy pewnych typów zapisujemy je małymi literami. Te media zaś mogą przybierać formy konkretne, które wymagają indywidualnego nazwania, co podkreślamy za pomocą wielkiej litery, np. Polsat, Tak Tak, Internet (często są to też nazwy firm umożliwiających posługiwanie się tymi mediami).
Skype i Gadu-Gadu to nazwy własne tzw. komunikatorów internetowych, co oznacza, że należy je zapisywać od wielkiej litery.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski