Śląsk

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, jaka jest etymologia nazwy Ślask. Dziękuję za odpowiedź.
Urszula Drahna
Słowo Śląsk pochodzi od nazwy plemienia Ślężan, którą badacze wiążą z nazwą rzeki lub góry Ślęża. (Na podstawie Słownika etymologicznego nazw geograficznych Polski prof. Marii Malec, przygotowywanego do druku w PWN).
Mirosław Bańko
Śląsk (pierwotnie Śląsko), jak i nazwy z tematem Ślęż-, Śląz- są związane z nazwą rzeczną Ślęza, od niej pochodzi późniejsza nazwa plemienia i regionu. Nazwę Ślęza można łączyć z prasłowiańskim *slęg- `wilgoć' i gwarowym ślęgnąć `przesiąknąć wilgocią'. Nazwę Śląsk utworzono prasłowiańskim przyrostkiem *-6sko [znak 6 reprezentuje prasłowiańską półsamogłoskę, tzw. jer miękki – Red.]. Taki przyrostek znajdujemy w wielu nazwach miejscowych, np. Mińsk, Brzesk(o) itp.
Łączę pozdrowienia
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków