Sławoj

Szanowni Państwo,
proszę o pomoc w rozstrzygnięciu zapisu imion i nazwiska (imienia i nazwisk?) gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Słownik: Felicjan Sławoj-Składkowski (nazwisko podwójne – łącznik), encyklopedia: bez łącznika. Sprawdzałam źródła internetowe, znalazłam np. książkę Felicjana Sławoja Składkowskiego „Pęk kluczy” oraz zdjęcie tablicy pamiątkowej na domu urodzenia: Sławoj Felicjan Składkowski. Czy w SO jest błąd? Sławoj to chyba jednak imię?
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Zoń
Sławoj to oczywiście imię męskie. Najprawdopodobniej stanowi XIX-wieczny neologizm stworzony na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich typu: Mściwoj, Radogost czy Bratumił.
Rodzice późniejszego lekarza, generała wojska i premiera planowali nadać mu imię Sławoj, lecz udzielający chrztu ksiądz nie wyraził na to zgody. W kościelnym wykazie nie figurowało bowiem takie imię. Ostatecznie w akcie chrztu wpisano Sławoj Felicjan. Z czasem kolejność imion została zmieniona.
Na marginesie należy wspomnieć, iż to właśnie od omawianego tu imienia premiera Składkowskiego, który był inicjatorem akcji poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa, przyjęła się w dwudziestoleciu międzywojennym nazwa sławojka na określenie wiejskiej ubikacji znajdującej się na zewnątrz budynku mieszkalnego.
Adam Wolański