Sławoj

 
Sławoj
18.09.2019
Szanowni Państwo,
proszę o pomoc w rozstrzygnięciu zapisu imion i nazwiska (imienia i nazwisk?) gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Słownik: Felicjan Sławoj-Składkowski (nazwisko podwójne – łącznik), encyklopedia: bez łącznika. Sprawdzałam źródła internetowe, znalazłam np. książkę Felicjana Sławoja Składkowskiego „Pęk kluczy” oraz zdjęcie tablicy pamiątkowej na domu urodzenia: Sławoj Felicjan Składkowski. Czy w SO jest błąd? Sławoj to chyba jednak imię?
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Zoń
Sławoj to oczywiście imię męskie. Najprawdopodobniej stanowi XIX-wieczny neologizm stworzony na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich typu: Mściwoj, Radogost czy Bratumił.
Rodzice późniejszego lekarza, generała wojska i premiera planowali nadać mu imię Sławoj, lecz udzielający chrztu ksiądz nie wyraził na to zgody. W kościelnym wykazie nie figurowało bowiem takie imię. Ostatecznie w akcie chrztu wpisano Sławoj Felicjan. Z czasem kolejność imion została zmieniona.
Na marginesie należy wspomnieć, iż to właśnie od omawianego tu imienia premiera Składkowskiego, który był inicjatorem akcji poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa, przyjęła się w dwudziestoleciu międzywojennym nazwa sławojka na określenie wiejskiej ubikacji znajdującej się na zewnątrz budynku mieszkalnego.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!