Słoweńskie Novo Mesto

Czy można obecnie spolszczać już nazwę słoweńskiego miasta (oryg. Novo Mesto) i zapisywać jako Nowe Miasto? Jeśli nie można tego robić, to jak należy odmieniać tę nazwę i czy należy wówczas pisać np.: w Novym Meście?

Z szacunkiem

Andrzej, Toruń

Zgodnie z wykazem pn. Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 11. Europa Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP (https://www.gov.pl/web/ksng/nazewnictwo-geograficzne-swiata-2004-2010) nazwa Novo Mesto nie występuje w wersji spolszczonej, a zatem posługujemy się formą oryginalną. Jej odmiana w języku polskim może być kłopotliwa, gdyż przymiotnik – novo – ma zakończenie, które w polszczyźnie nie występuje dla tej części mowy (polskie przymiotniki rodzaju nijakiego kończą się na -e, np. nowe). Nie da się zatem przypisać go do żadnego polskiego wzorca deklinacyjnego, przez co całość w zasadzie jest nieodmienna.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski