Słowiańszczyzna Zachodnia

Dzień dobry,

chciałabym zapytać, czy powinno się zapisać Słowiańszczyzna Zachodnia / Północno-Zachodnia / Połabska itd., czy raczej Słowiańszczyzna zachodnia / północno-zachodnia / połabska. Chodzi o Słowiańszczyznę zapisywaną wielką literą (ziemie i narody słowiańskie). Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Z poważaniem

Patrycja Maj-Palicka

Należy uznać, że przywołane w pytaniu określenia to nazwy własne pewnego obszaru geograficzno-historyczno-kulturowego, dlatego zapisywalibyśmy je od wielkich liter, por. Słowiańszczyzna Zachodnia, Słowiańszczyzna Północno-Zachodnia, Słowiańszczyzna Połabska. Wskazuje na to dodatkowo porzeczownikowy szyk przydawek, podobnie jak w wyrażeniach typu: Europa Zachodnia, Europa Środkowo-Wschodnia, Europa Środkowo-Zachodnia, Azja Południowo-Wschodnia, Afryka Subsaharyjska. Określenia przymiotnikowe, które poprzedzają rzeczownik, nie tworzą nazw własnych i piszemy je od małych liter, por. zachodnia Europa, środkowozachodnia Europa (od środkowy zachód Europy).

Adam Wolański