Słucham mamy, ale się jej nie słucham

Szanowni Państwo,

w poradzie autorstwa p. Katarzyny Kłosińskiej z 29.06.2017 (Kropka na końcu pisma urzędowego) czytam i otwieram szeroko oczy. A czytam: „nie zawsze należy słuchać się osób starszych”. Chyba jednak osób starszych (tak jak mamy i taty) należy po prostu słuchać a nie słuchać się.

Z poważaniem

Krzysztof Modelski

Zapewne należy i ich słuchać, i słuchać się ich. Czasownik słuchać ma kilka znaczeń, m.in. ‘świadomie odbierać dźwięki’ (Słucham radia, Słuchaliśmy muzyki) oraz ‘być komuś posłusznym’ (Dzieci słuchały nauczyciela). W tym ostatnim znaczeniu jest jednak używany – całkiem poprawnie – także z zaimkiem się (Dzieci słuchały się nauczyciela). Tak więc zdanie Nie zawsze należy słuchać się osób starszych nie zawiera błędu.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski