Służba zdrowia a ochrona zdrowia

Proszę  o wyjaśnienie, czy terminem służba zdrowia można określać system ochrony zdrowia.

Nazwy: służba zdrowia i ochrona zdrowia są używane w zasadzie zamiennie, jednak ta druga obecnie zaczyna dominować w oficjalnych dokumentach dotyczących systemu opieki medycznej. Część pracowników branży medycznej nie chce, by mówiono o nich służba zdrowia, tłumacząc (poniekąd słusznie), że ich zadaniem nie jest służenie zdrowiu, lecz ochrona zdrowia.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski