Służyć

Czy właściwe jest sformułowanie poszukiwanie nowych narzędzi służących przemieszczaniu się człowieka, czy raczej powinno być: poszukiwanie nowych narzędzi służących do przemieszczania się człowieka?

Czasownik służyć ma kilka znaczeń różniących się wymaganiami składniowymi. I tak, jeśli chcemy powiedzieć, że narzędzia mają być używane po to, by człowiek mógł się przemieszczać (że przeznaczeniem narzędzi jest ułatwienie człowiekowi przemieszczania się), to czasownik będzie wymagał konstrukcji „do + dopełniacz”. W tym wypadku zatem powiemy: poszukiwanie nowych narzędzi służących do przemieszczania się człowieka (tak jak: komputer służył mi do pracy, ankiety służyły do badań nad postawami, wanna wcale nie służyła do kąpieli). Jeśli w zdaniu chodzi o to, że narzędzia korzystnie wpływają na przemieszczanie się człowieka (co zapewne można sobie wyobrazić), to zastosujemy składnię celownikową: poszukiwanie nowych narzędzi służących przemieszczaniu się człowieka (tak jak: formy spędzania czasu służące wypoczynkowiprogramy służące rozwojowi itd.).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski