Smacznego!

Witam,
mam pytanie odnośnie zwrotu Smacznego. Czy są jakieś określone sytuacje, kiedy się go powinno używać? Często zwrot Smacznego jest używany w sytuacji „przyłapania” kogoś na jedzeniu (nagminne w akademikach i internatach :]) i wprowadza jedzącą osobę w zakłopotanie, przez co zwrot grzecznościowy nabiera raczej mało uprzejmej formy.
Używanie zwrotu grzecznościowego Smacznego w eleganckich sytuacjach w ogóle nie jest zalecane (dotyczy to obyczaju polskiego). Rozpoczęcie jedzenia przez gospodynię domu bądź osobę zapraszającą do restauracji jest wystarczającym sygnałem do rozpoczęcia konsumpcji przez osoby pozostałe. Zdarza się, że te najważniejsze w czasie przyjęcia osoby w momencie rozpoczynania jedzenia adresują do gości zwrot Proszę lub Proszę bardzo, ale nie jest to bezwzględnie wymagane.
Omawiany zwrot stosowany jest natomiast dość powszechnie w miejscach tzw. zbiorowego żywienia, gdzie przychodzą na posiłki osoby stanowiące jakąś grupę, np. wczasowicze, wycieczkowicze, studenci czy uczniowie korzystający ze stołówki. Wówczas, podchodząc do wspólnego stolika, mówią osobom już jedzącym Smacznego, na co jedzący powinni odpowiedzieć tym samym zwrotem.
Inną sytuacją, w której ten zwrot może być użyty, jest sytuacja, kiedy przychodzimy do kogoś i zastajemy rodzinę jedzącą właśnie obiad, kolację, obchodzącą imieniny itp.
Natomiast sytuacje przez Pana opisane zwrotu Smacznego nie wymagają, gdyż w istocie dla jedzącego są krępujące. Nie wszystko, co robi nasz partner wymaga komentarza, nawet z założenia grzecznościowego.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski