Sobór Watykański II

Czy poprawny jest zapis Sobór Watykański II postanowił…? Liczebnik porządkowy określający wydarzenie zazwyczaj jest poprzedzający, np. X Tydzień Promocji Zdrowia, XXI Festiwal Piosenki, XXX Spotkania Teatralne.
Istotnie, liczebniki porządkowe w nazwach tego rodzaju występują z reguły na początku. W wypadku soborów powszechnych tradycyjnie robimy wyjątek, toteż szyk w podanym zapisie jest poprawny. Zapisy typu II Sobór Watykański także się spotyka, co prawda dziesięciokrotnie rzadziej, lecz ze względu na ich zgodność z ogólnym wzorcem, należy je również zaakceptować.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski