Socjalizm wolnościowy

Szanowni Państwo,
mój kolega stwierdził, że socjalizm wolnościowy jest oksymoronem. Czy ma rację? Czy można takie zestawienie słów uznać za oksymoron?
Pozdrawiam serdecznie!
W znaczeniu słowa socjalizm nie jest zawarty element odnoszący się do zniewolenia – a tylko jego obecność uzasadniałaby traktowanie wyrażenia socjalizm wolnościowy jako oksymoronu. Wyraz socjalizm funkcjonuje w polszczyźnie w różnych wariantach znaczeniowych i w różnych odniesieniach: termin specjalistyczny odnoszący się do ideologii politycznej i filozofii (której niektóre odmiany odwoływały się zresztą do idei wolnościowych) dla wielu Polaków jest kojarzony raczej z okresem w najnowszej historii Polski utożsamianym ze zniewoleniem. Zapewne z tego powodu Pański kolega uznał, iż łączenie go z przymiotnikiem wolnościowy powoduje sprzeczność.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski