Sopot Festival

Witam!
Kolejny raz słyszę w telewizji nazwę Sopot festiwal, w której akcent pada na e. Być może coś mi się pomyliło, ale mnie zawsze wydawało się, że mamy festiwal w Sopocie, festiwal w Opolu i gdzie tam jeszcze. Czy mam rozumieć, że od jakiegoś czasu (jakiego?) poprawnie jest: Sopot fEstiwal, Opole fEstiwal?
Witold
Jeśli chodzi o Sopot Festival, to nie razi mnie akcent, lecz wybór angielskiej nazwy w miejsce wcześniejszej, polskiej. Być może wymagali tego sponsorzy albo organizatorom wydawało się, że będą wymagać. W każdym razie, jeśli nawet były powody, aby wybrać nazwę angielską, to należy się jej trzymać konsekwentnie i nie tworzyć pół polskich, pół angielskich napisów typu Sopot Festiwal. Równie chybioną nazwą jest Wodny Park – z polskimi wyrazami, ale angielskim szykiem. Poprawnie byłoby Park Wodny.
Mirosław Bańko, PWN