Sorterownia a sortownia

Ostatnio przeczytałam informację, że powstaną nowe sorterownie odpadów – czyli miejsca, gdzie każdy dostarczający odpady będzie je sam sortował. Słowo sorterownie wygląda mi tutaj trochę dziwnie. Czy nie powinno być sortownie? Przecież odpady będą tam sortowane. A może jednak słowo sorterownie jest poprawne jako pochodzące od słowa sorter – czyli ten, który sortuje odpady?

Od dawna istniejąca w polszczyźnie nazwa sortownia jest utworzona od czasownika sortować, a przez to jest zrozumiała i wpisuje się w ciąg podobnych rzeczowników (hartownia – ‘oddział zakładu metalurgicznego, w którym przeprowadza się obróbkę cieplną za pomocą hartowania’, montownia – ‘hala, w której montuje się samochody, urządzenia itd.’, fermentownia – ‘zakład przemysłowy, w którym odbywa się fermentowanie’ itd.). Nowy wyraz sorterownia ma u swej podstawy specjalistyczny rzeczownik sorter ‘urządzenie do sortowania czegoś’ – oznacza (jak się można domyślać) zatem ‘miejsce, w którym znajduje się sorter / znajdują się sortery’ (jak: powozownia to ‘miejsce, w którym znajdują się powozy’, bagażownia 'miejsce, w którym znajdują się bagaże’, bimbrownia 'miejsce, w którym produkuje się bimber’). Jeśli więc sorterownia ma wyspecjalizowane znaczenie i różni się od sortowni, to zapewne jej powstanie zostało wymuszone potrzebą nazewniczą.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Sorterownia to miejsce, w którym odbiera się od prywatnych osób posortowane już śmieci. Na tym polega różnica.

    Pozdrawiam

    R.R