Spermacet a wielorybnicy

Szanowni Państwo,
proszę o etymologię wyrazu spermacet w kontekście opinii pierwszych wielorybników na temat tej substancji.

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Spermacet to (podaję za Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego; https://sjp.pwn.pl/doroszewski/spermacet;5499337.html) ‘płynny tłuszcz, wypełniający przestrzenie jamiste w przedniej części głowy kaszalota i niektórych pokrewnych gatunków wielorybów uzębionych’. Nazwa ta łączy w sobie dwie cząstki: grecką sperma ‘nasienie’ i łacińską cetus ‘wieloryb’. Początkowo sądzono, że jest to wydzielina z gruczołów płciowych – stąd nazwa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski