Spod warszawskiej wsi a z podwarszawskiej wsi

Dzień dobry!

Rozumiem, że pisze się  typ spod ciemnej gwiazdy, a nie  typ z pod ciemnej gwiazdy. Mam jednak wątpliwości co do pisowni poniższej frazy.

Jak poprawnie ją zapisać? Czy piszemy:  z podwarszawskiej wsi, a może:  spod warszawskiej wsi?

Z góry dziękuję za pomocne wskazówki i pozdrawiam.

Obie wersje są poprawne, ale każda znaczy coś innego. W wyrażeniu z podwarszawskiej wsi mamy przyimek z połączony z rzeczownikiem wieś, określonym przymiotnikiem podwarszawska -- chodzi więc o wieś leżącą pod Warszawą (ze wsi -- jakiej? -- podwarszawskiej). W wyrażeniu spod warszawskiej wsi połączeniu warszawska wieś towarzyszy przyimek spod -- mowa więc o pochodzeniu spod wsi określonej jako warszawska (spod wsi -- jakiej? -- warszawskiej).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski