Spójniki w wyliczeniu akapitowym

Dzień dobry. Temat interpunkcji przy listach wypunktowanych był już niejednokrotnie podnoszony. Jednak zastanawia mnie w takim wypadku zapis spójnika przed ostatnim elementem. Konkretnie: czy powinien on znajdować na końcu przedostatniego podpunktu, czy na początku ostatniego, czy może w takim wypadku nie należy w ogóle stosować spójnika.

Moje ulubione owoce:
– jabłka,
– gruszki oraz
– śliwki.

Moje ulubione owoce:
– jabłka,
– gruszki
– oraz śliwki.

Pozdrawiam.
W wypadku wyliczeń akapitowych, poprzedzonych odpowiednim znakiem graficznym, literą bądź cyfrą, w języku ogólnym nie ma koniczności użycia spójników łącznych i, oraz itp. Użycie ich nie będzie oczywiście błędem, lecz zwykle pojawiają się one w wyliczeniach dużo bardziej rozbudowanych niż to przywołane w pytaniu. Gdy są używane, zazwyczaj poprzedzają ostatni element wyliczenia.
Nieco inne konwencje obowiązują w językach specjalistycznych, np. w tekstach prawnych, w których dbałość o precyzję nakazuje stosowanie spójnika na końcu każdego punktu wyliczenia (po przecinku sygnalizującym koniec punktu wyliczenia), por.

Twórcy i jego spadkobiercom, w przypadku dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego lub fotograficznego, przysługuje prawo do wynagrodzenia stanowiącego sumę poniższych stawek:
1) 5% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale do równowartości 50 000 euro, oraz
2) 3% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 50 000,01 euro do równowartości 200 000 euro, oraz
3) 1% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 200 000,01 euro do równowartości 350 000 euro, oraz
4) 0,5% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 350 000,01 euro do równowartości 500 000 euro, oraz
5) 0,25% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale przekraczającym równowartość 500 000 euro
– jednak nie wyższego niż równowartość 12 500 euro.

Spójnik rozłączny (np. lub, albo, bądź) musi natomiast wystąpić także w języku ogólnym i także zwyczajowo umieszcza się go przed ostatnim elementem wypunktowania.
Językami specjalistycznymi rządzą inne konwencje, por.

Przepisy ustawy stosuje się do artystycznych wykonań, które:
1) dokonane zostały przez obywatela polskiego albo osobę zamieszkałą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
11) dokonane zostały przez obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub
2) zostały ustalone po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
3) zostały opublikowane po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
4) są chronione na podstawie umów międzynarodowych, w zakresie, w jakim ich ochrona wynika z tych umów.
Adam Wolański