Sprawa kursywy po raz n-ty

 

Sprawa kursywy po raz n-ty

4.01.2021

Szanowni Państwo,

W zasadzie chciałam się tylko upewnić, czy na pewno w tekście (o substancjach psychodelicznych) nie trzeba zapisywać kursywą formy "bad trip" wpisanej w polski wzorzec fleksyjny (np. D. bad tripu/bad tripów)?

Pozdrawiam i dziękuję

Kursywą wyróżniamy wyrazy (wyrażenia) mające status cytatów. Tego rodzaju elementy leksykalne mają oryginalną pisownię i wymowę, jak również nie zostały zaadaptowane na poziomie fleksyjnym czy słowotwórczym. Tymczasem określenie bad trip wpisuje się w polski wzorzec odmiany, a więc jest elementem leksykalnym przyswojonym.

Omawiana nazwa została w niniejszej poradzie wyróżniona pismem pochyłym jako przykład (element metatekstowy), a nie jako wyraz/wyrażenie cytat.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!