Stadion Mestalla

Stadion Mestalla
23.04.2018
23.04.2018
Tłumacząc wywiad, użyłem odmiany nazwy stadionu Valencii CF, rozgrywającej swoje mecze na obiekcie, który nazywa się Estadio Mestalla. Czy poprawne jest zdanie: „Na Mestalli jesteś idolem”, czy może odpowiednią formą będzie: „Na Mestalla jesteś idolem”? Byłem przekonany, że gdy to tylko możliwe (tj. gdy odmiana przez żaden z przypadków nie stwarza problemów w określeniu formy mianownika) winno się odmieniać obcojęzyczne nazwy własne, jednak spotkało się to z krytyką czytelników.
Przekonanie było słuszne. Obce nazwy własne – o ile tylko z uwagi na swoje zakończenie fonetyczne dają się włączyć do odpowiednich wzorców polskiej fleksji – zasadniczo odmieniamy. Krytyka czytelników nie miała merytorycznych podstaw.
Stadion nazywa się oficjalnie: Mestalla, Camp del València. Popularne hiszpańskie określenia to: el estadio de Mestalla lub po prostu Mestalla. Pisownia małą literą rzeczownika estadio oznacza, że jest on określeniem gatunkowym i nie wchodzi w skład nazwy własnej.
Zdanie z nieodmienioną nazwą własną (Na Mestalla jesteś idolem) nie jest poprawne. Jeśli czytelnicy z niezrozumiałych powodów nie akceptują odmienionej formy nazwy własnej, należy ją poprzedzić odmiennym określeniem gatunkowym w języku polskim: Na stadionie Mestalla jesteś idolem.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!