Stadion Zawiszy Bydgoszcz

Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie: czy nazwa własna stadionu piłkarskiego z Bydgoszczy została utworzona poprawnie? Nazwa brzmi: Stadion Zawisza lub Stadion Zawisza Bydgoszcz. Nazwa zespołu piłkarskiego to Zawisza Bydgoszcz. Czy w nazwach własnych nie powinno się odmieniać słów i poprawna forma nie powinna brzmieć: Stadion Zawiszy, Stadion Zawiszy Bydgoszcz?
Oficjalna nazwa przywołanego w pytaniu obiektu sportowego brzmi: Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Na stronach internetowych Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz widnieje nazwa: Stadion Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Wydaje się zatem, że w oficjalnych dokumentach mamy do czynienia z dopełniaczową formą nazwy indywidualnej stadionu. Jest to forma poprawna.
Formę mianownikową nazwy indywidualnej tegoż stadionu można tłumaczyć zjawiskiem, które w czeskich gramatykach zwykło się określać terminem „mianownik nazywający” (nominativ jmenovací). Bezwyjątkowo taki mianownik występuje po nazwach okręgów administracyjnych, placówek, stacji i innych obiektów nazwanych wtórnie przez przeniesienie innej nazwy indywidualnej, por. np. dzielnica Kurdwanów, stacja Garwolin, kawiarnia Honoratka, kino Femina. W nazwach tego rodzaju ujawnia się cudzysłowowy charakter nazwy indywidualnej. Wahania co do formy przypadka nazwy indywidualnej dotyczą zazwyczaj takich obiektów topograficznych, jak rzeki, miasta, wsie, góry, jeziora itp. O użyciu określenia rzeczownikowego w przypadku zgodnym lub w formie mianownika decydują względy praktyczne. Nazwy, które są rzadko używane i mało znane szerszemu ogółowi użytkowników języka, pozostają w mianowniku, por. np. wieś Pogorzel – we wsi Pogorzel. Zjawisko to było typowe już dla staropolszczyzny, por. np. k temu miastu Betsaida, do miasta Juda. Z kolei nazwy często powoływane i zadomowione we współczesnym języku używane są zazwyczaj w tzw. zgodzie przypadkowej, por. np. miasto Warszawa – w mieście Warszawie; rzeka Odra – w rzece Odrze.
Konstrukcje składniowe z tzw. mianownikiem nazywającym, określane niekiedy związkiem rządu mianownikowego, mają nie tylko usprawiedliwienie systemowe, lecz także praktyczne. Nie dopuszczają – w wypadku nazw mało znanych – do zniekształcenia nazwy, której mianownik będzie odtwarzany na podstawie przypadka zależnego, por. np. miejscownik w Częstochowie nie wskazuje jednoznacznie na postać mianownika, który potencjalnie może mieć formę: *Częstochow, *Częstochowo lub Częstochowa.
Być może któryś z opisanych powyżej przypadków wpłynął na pozostawienie nazwy indywidualnej bydgoskiego stadionu w mianowniku, lecz rozwiązanie takie nie miało wystarczającego uzasadnienia. W polszczyźnie rzeczownik stadion łączy się z nazwą zespołu/drużyny jako przydawką dopełniaczową stosunkowo regularnie, por. np. Stadion Legii Warszawa (oficjalnie: Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego), Stadion Piasta Gliwice (oficjalnie: Stadion Miejski w Gliwicach), Stadion Cracovii (oficjalnie: Stadion im. Józefa Piłsudskiego), Stadion Jagiellonii (oficjalnie: Stadion Miejski w Białymstoku), Stadion GKS-u Jastrzębie (oficjalnie: Stadion Miejski w Jastrzębiu-Zdroju).
Adam Wolański