Status cząstek -yka, -yk

Dzień dobry,

Moją uwagę zwróciły niedawno wyrazy z końcówkami -yka, -yk. Chociaż duża ich część została zapożyczona z łaciny czy greki (np. matematyka, fizyka), w przypadku niektórych (np. alegoryka) nie mogę znaleźć takich odpowiedników. Czy -yka i -yk możemy uznać za samodzielne formanty w języku polskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

tak, cząstki (nie: końcówki) -yka, -yk stały się w polszczyźnie produktywnymi formantami, gdyż  są dodawane do wyrazów istniejących w naszym języku (np. tematyka, alegoryka).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski