Stewardesa

Szanowni Państwo,
piszę do Państwa z pytaniem o wymowę wyrazu stewardesa. Jestem zwolennikiem spolszczania słów z innych języków i wymawiam [stewardesa]. Jednakże ostatnio spotkałem się z wymową [stiuardesa]. W jaki sposób, my Polacy, powinniśmy wymawiać nazwę tego zawodu? Niestety nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie w żadnym ze słowników.

Z wyrazami szacunku
W.
Odpowiedź daje Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (PWN, Warszawa, 1999, s. 977). Poprawna wymowa to [stju-ardesa], nie: [stjułardesa], nie: [stewardesa]. W podobny sposób wymawiamy męski odpowiednik tej nazwy – steward ([stju-art], nie: [stjułart], nie: [stewart]).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski