Stotalizować czy stotalitaryzować?

Stotalizowany system władzy czy Stotalitaryzowany system władzy?

Serdecznie pozdrawiam

Oba czasowniki: stotalizować i stotalitaryzować są możliwe do utworzenia – pierwszy pochodzi od przymiotnika totalny (stotalizować coś 'uczynić to totalnym'), drugi od totalitarnego (stotalitaryzować coś 'uczynić to totalitarnym'). Ponieważ totalny i totalitarny są synonimami (gdy odwołują się do totalitaryzmu), i powstałe od nich czasowniki mają to samo znaczenie. A zatem ze znaczeniowego punktu widzenia stotalizować i stotalitaryzować są tym samym. Oba mają (nieliczne) poświadczenia w tekstach, przy czym totalizować (stotalizować) był używany już w prasie przedwojennej.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski