Strasznie… mi się podobasz!

Czy zdanie „Strasznie się cieszę” jest poprawne? Czy strasznie może się łączyć z wyrazami pozytywnymi?
Takie zdanie rzeczywiście razi, ale… nie razi strasznie. W niektórych sytuacjach chcemy naszą wypowiedź nasycić nowymi, silniejszymi niż dotychczas, emocjami. Dlatego znaczenia słów wymagają co pewien czas odnowienia, odświeżenia, wzmocnienia. „Uniwersalny wzmacniacz” – bardzo – czasami nam nie wystarcza. „Bardzo się cieszę” wydaje się za chłodne, konwencjonalne, z kolei „Niezwykle się cieszę” – trochę książkowe… Jeśli chcemy się wyrazić z dużą ekspresją, używamy niekiedy słów, które wedle zdrowego rozsądku nie pasują do siebie – tak jest właśnie ze sformułowaniem „Strasznie się cieszę”. Jeśli będziemy je traktować jako wyraz większych niż zwykle emocji, to w porządku. Nie należy ich tylko nadużywać.
Jerzy Bralczyk