Straż Miejska czy straż miejska?

Dzień dobry,
Mam dwa pytania, jedno dotyczące ortografii: Straż Miejska, Straż Graniczna, ale policja? Z taką pisownią spotykam się w prasie. Czy zawsze powinno się je pisać dużymi literami? Czy może podobnie jak w przypadku sądów, szpitali, innych instytucji: łódzka straż miejska, ale Straż Miejska w Łodzi? A co ze Strażą Graniczną?
Dziękuję
Magda
Istotnie, zapisujemy zwykle: łódzka straż miejska, ale Straż Miejska w Łodzi itp. Warto jednak podkreślić, że zapis straż miejska w Łodzi wcale nie jest błędny, użyjemy go na przykład, gdy nie mamy pewności co do formy oficjalnej nazwy.
Straż Graniczna to nazwa oficjalna, toteż zwykle piszemy ją wielkimi literami, jednak i tu zapis małymi literami jest możliwy, na ogół z przyczyn podobnych jak w poprzednim przykładzie.
Wyraz policja może oznaczać: 1) organizację powołaną do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, 2) jakąkolwiek część tej organizacji (np. komendę), 3) jej funkcjonariuszy, a także 4) budynek, w którym się ona mieści. W każdym z wymienionych znaczeń stosujemy małą literę. Wielką literą wyraz ten możemy zapisać, mówiąc o instytucji podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, np. w wyrażeniu komendant główny Policji, choć i tu wolno użyć małej litery. Sprawę tę lepiej można objaśnić na przykładzie przedwojennym, kiedy to istniała instytucja o oficjalnej nazwie Policja Państwowa, a w związku z tym wielką literę stosowano tylko w tej nazwie.
Wnioski są zaś następujące: wyrazy i wyrażenia pospolite zapisujemy wielkimi literami, gdy są jednostkowymi nazwami instytucji, które nadano im jako własne. W wypadkach, gdy nazwa własna powstała z połączenia wyrazów pospolitych, możemy stosować zapis małymi literami – głównie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, jaka jest forma nazwy własnej. Zapisy typu policja, straż graniczna, a często też straż miejska, choć nie mają znamion nazw własnych, jednoznacznie identyfikują obiekt, który mamy na myśli, w związku z czym użycie takich nazw nie jest nawet potrzebne. Jeśli zaś jesteśmy pewni, jaka jest forma nazwy własnej, wówczas możemy też pisać wielkimi literami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski