Studwudziestotrzyipółstronicowy

Zwróciło moją uwagę, że dzieło 123-stronicowe zapisujemy też jako dzieło studwudziestotrzystronicowe. Z tego jest jeden wniosek i jedno pytanie.

1. W języku polskim nie istnieje wobec tego „słowo najdłuższe”, o największej liczbie liter. Jest to skutkiem wspomnianej wyżej reguły, zawsze jesteśmy w stanie podać liczbę większą, gdyż zbiór liczb jest nieskończony.

2. Jak zapisać 123-1/2-stronicowy ? Dwudziestotrzy i półstronicowy ? Jeśli tak, to dlaczego to pół tak mocno oddziela?

Szanowny Panie,

jeśli dzieło liczy 123 i pół strony, to napiszemy: dzieło studwudziestotrzyipółstronicowe. Przymiotniki powstałe od wyrażeń złożonych z liczebników i rzeczowników piszemy łącznie, a w tym wypadku mamy do czynienia z liczebnikiem ułamkowym (sto dwadzieścia trzy i pół). Im dłuższe elementy liczebnika (na przykład: dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć i ćwierć) i im dłuższy rzeczownik, który wchodzi w skład połączenia (tydzień), tym dłuższy będzie utworzony z nich przymiotnik (np. dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcioićwierćtygodniowy).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski