Stulecie

Zwrot 100. rocznica jest dla mnie zrozumiały (upamiętnienie wydarzenia, które zdarzyło się dokładnie 100 lat temu, np. 100. rocznica odzyskania niepodległości), a także  100 lat (upamiętnienie okresu, w którym coś trwa, np. 100 lat wolnej Polski). Natomiast co dokładnie świętuje zwrot 100-lecie:  czy wydarzenie sprzed 100 lat (np. 100–lecie urodzin), czy coś trwającego (np. 100-lecie teatru). A może oznacza jedno i drugie?

Z poważaniem

Marcin Hippe

Szanowny Panie,

rzeczownik stulecie oznacza zarówno okres stu lat (np. piąte stulecie XX wieku, stulecie wolnej Polski), jak i setną rocznicę czegoś (np. stulecie odzyskania niepodległości).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski