Super – razem czy oddzielnie?

Dzień dobry,

proszę o odpowiedź – razem czy oddzielnie:

- superłatwe roboty,

- Tworzymy superłatwe w użyciu roboty software'owe

- Superprosty interfejs ułatwia

- Superproste roboty

We wszystkich podanych przykładach cząstkę super zapisujemy łącznie z następującym po niej wyrazem: superłatwy, superprosty. Wynika to z reguły [143] WSO (https://sjp.pwn.pl/zasady/148-33-Pisownia-wyrazow-z-przedrostkami;629484) mówiącej o pisowni łącznej przedrostków (super-jest przedrostkiem).

Uzupełnienie:

Odnośnie do przymiotnika – poprawne są dwie formy: soft•ware’owy a. softwarowy

Jeśli chodzi o rozróżnienie przedrostka od przysłówka super (i każdego innego), to przysłówek określa czasownik, a przedrostek (przymiotnik) określa rzeczownik, inny przymiotnik, przysłówek.

Jeśli więc mamy połączenie „super zaśpiewał piosenkę”, to zapiszemy rozłącznie, bo „super” określa czasownik.

A „superpiosenka”, „superwykonanie” – łącznie, bo tu super z rzeczownikiem.

(red.)

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski