Superfood

Dzień dobry,
mam pytanie o superfood. Najczęściej, gdy dziennikarze chcą wyrazić liczbę mnogą, piszą po angielsku superfoods. Z drugiej strony food to żywność, czyli określenie obejmujące wiele produktów, choć w angielskim jego liczba mnoga istnieje. Jak powinno się poprawnie napisać: Oto 9 najzdrowszych superfood?
Pozdrawiam
Superfood to stosunkowo nowe słowo w polszczyźnie – oznacza żywność o nadzwyczajnych właściwościach odżywczych i zdrowotnych, które zawdzięcza temu, że jest całkowicie naturalna (nieprzetworzona). Jeśli wyraz jest użyty w tym właśnie znaczeniu – ‘żywność’ – to w zasadzie nie powinno się tworzyć od niego liczby mnogiej, gdyż żywność ma charakter kolektywny. Wyraz ten pojawia się jednak też jako synonim słowa produkt (Czosnek to superfood o właściwościach…) – wówczas tworzy liczbę mnogą. Rzeczywiście, w tekstach pojawia się forma superfoods, co świadczy o słabej adaptacji tego wyrazu do polszczyzny (do wyrażenia liczby mnogiej używana jest końcówka angielska). Najbardziej naturalna wydaje się odmiana zgodna z polskim paradygmatem – superfood, superfoodu, superfoody itd. (podobnie jak fast food). Przywołane przez Panią zdanie miałoby więc postać: Oto 9 najzdrowszych superfoodów.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski