Surówka czy sałatka?

Szanowni Państwo!

Moje pytanie dotyczy z pozoru błahej sprawy, jednak poruszana kwestia stała się przedmiotem sporu w moim miejscu pracy i bardzo zależy nam na uzyskaniu odpowiedzi. Czy sałatkę z kiszonych ogórków można nazwać surówką?

Z pytaniem tym należałoby się zapewne zgłosić do specjalisty od kulinariów. Zgodnie z definicją słownikową surówka to potrawa z surowych (na ogół startych) warzyw. Jeśli uznamy, że ogórki kiszone są w dalszym ciągu surowe (bo nie zostały ugotowane, usmażone, upieczone ani uwędzone), to zapewne potrawę z nich przyrządzoną możemy nazwać surówką. Na to zresztą wskazuje praktyka językowa – wyrażenie surówka z kiszonych ogórków ma dość wysoką frekwencję w wyszukiwarce internetowej (ok. 11 tysięcy użyć tylko w formie mianownikowej). Podobne wyniki daje zresztą wyszukiwanie frazy „sałatka z kiszonych ogórków”.

Nikt jednak nie ma wątpliwości, że z kiszonej kapusty przyrządzamy surówkę, a  nie sałatkę.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski