Świetlica Wiejska w Bajkowie

Szanowni Państwo,

na terenie gminy funkcjonują świetlice wiejskie. Jak powinna być zapisana ich nazwa: „Świetlica wiejska w Bajkowie”, „Świetlica Wiejska w Bajkowie” czy „świetlica wiejska w Bajkowie”? Każda wieś w gminie ma własną świetlicę i każda zapisana jest w inny sposób pod względem użycia wielkiej i małej litery.

Z poważaniem

Ewela

Nazwy indywidualne (jednostkowe) instytucji, organizacji itd. zapisujemy od wielkich liter z wyjątkiem występujących w tych nazwach przyimków, spójników, wyrażenia imienia, na rzecz i do spraw. A zatem poprawnie napiszemy:

  • Świetlica Wiejska w Bajkowie

Należy jednak pamiętać, że omawiane tu określenie świetlica wiejska może być użyte jako wyrażenie pospolite i wówczas będzie pisane od małych liter, por. np.

  • W Bajkowie są dwie szkoły, biblioteka i świetlica wiejska.
Adam Wolański