Święty Józef, ale św. Józef

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o użycie małej/dużej litery w słowie święty.
Słownik podaje: kościół Świętego/św. Jana; noc św. Bartłomieja.
A noc świętego/Świętego Jana?
Uroczystości w dniu Świętego/świętego Michała (chodzi o święto w Etiopii)? Jak na świętego/Świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego/Świętego Hieronima jest pogoda albo jej nié ma?
Z góry dziękuję
Katarzyna Marczewska
Przymiotnik święty (w pełnym brzmieniu) występujący w nazwach własnych osób świętych zapisuje się wielką literą, np. Święty Józef. Jeśli natomiast używamy skrótu, słowo święty zapisujemy małą literą, np. św. Józef. Pisownia wielką literą uzasadniona jest tym, że omawiany tu przymiotnik traktowany jest jako część składowa nazwy identyfikującej.
Powyższe zasady obowiązują również wówczas, gdy nazwa własna osoby świętej wchodzi w skład innej nazwy własnej, por. np. sobór Świętego Izaaka, ale sobór św. Izaaka, ulica Świętego Jana, ale ulica św. Jana.
Adam Wolański