Swój a jego

Czy w tym zdaniu nie należałoby użyć zaimka „jego”? Podmiotem i wykonawcą czynności w całym tym zdaniu jest adresat tej wypowiedzi, a nie jego przyjaciel. Jakie zasady należy rozważyć przy ocenie poprawności tego zdania?

Jeśli po przeanalizowaniu siebie, dalej uważasz, że powinieneś porozmawiać z przyjacielem, jasno powiedz mu, w czym jest problem, i za pomocą pytań pomóż mu zrozumieć swój błąd.

Szanowny Panie,

w zacytowanym zdaniu zaimek swój wskazuje na błąd osoby, do której jest kierowane zdanie – osoba ta jest podmiotem domyślnym zdania. Takie właśnie ma odniesienie zaimek swój– do podmiotu zdania. Żeby uniknąć nieporozumień związanych z użyciem zaimków, posłużmy się przykładem z podmiotem wyrażonym imieniem: Janek pomógł Markowi zrozumieć swój błąd – mowa tu o błędzie Janka. Gdybyśmy chcieli powiedzieć o błędzie Marka, posłużylibyśmy się zaimkiem jego: Janek pomógł Markowi zrozumieć jego błąd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski