Symtec

Przygotowuję obecnie serwis internetowy dla firmy o nazwie Symtec (wym. symtek). Ponieważ w rozmowach nazwa ta jest odmieniana, zamierzałem stosować odmianę również w tekście. Problem zauważyłem, pisząc o współpracy z firmą Symtec – gdy starałem się zapisać ten fragment bez wyrazu firma, za to odmieniając nazwę Symtec. Od tego momentu mam wątpliwości również co do innych form. Jak powinienem zapisać odmianę tej nazwy? I czy w ogóle ją odmieniać?
Z góry dziękuję za pomoc – Robert
Nazwę tę, również w piśmie, należy odmieniać, chyba że występuje jako określenie innego wyrazu, np. firma, spółka, przedsiębiorstwo. Formy fleksyjne nazwy Symtec, wymawianej tak, jak Pan podał, należy zapisywać następująco: do Symteca, ku Symtecowi, z Symtekiem, o Symtecu. Proszę zwrócić uwagę na zapis narzędnika, w którym dochodzi do wymiany twardej głoski [k] na jej miękki odpowiednik – w tym miejscu zapis musimy spolszczyć, m.in. w tym celu, aby uniknąć problemu z wymową tak zapisanej nazwy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski