Szach i mat

Dzień dobry,

kiedy gra się w szachy i się powie zaraz zrobię ci szacha mata, czy ta forma jest poprawna, czy należy mówić  zaraz zrobię ci szach mata?

Z poważaniem,

Krzysztof Łodko

Szanowny Panie,

mówimy: zrobić komuś szacha i zrobić komuś mata, ale (chyba?) zrobić komuś szach mat (zrobić komuś szach-mat). Nie udało mi się znaleźć (ani w słownikach, ani w korpusach tekstów) potwierdzenia mego przypuszczenia, opieram się więc jedynie na własnej intuicji.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski