Szanowna Pani!

Jak rozpocząć list do nieznanej osoby:
Szanowna Pani Katarzyno,
Szanowna pani Katarzyno
czy
Szanowna Pani?
Gdy zwracamy się do kogoś, to wyrazy pani, pan, panowie, panie, państwo odnoszące się do tej osoby (do tych osób) musimy zapisać od wielkiej litery. Tak więc druga ze wskazanych przez Pana form jest niewłaściwa.
Jeśli chodzi o wybór między Szanowna Pani a Szanowna Pani Katarzyno, to wszystko zależy od stopnia zażyłości. Do osoby całkiem nieznajomej zwrócimy się, używając formy bardziej oficjalnej (Szanowna Pani). Jeśli jednak adresat jest nam w jakiś sposób bliski, to wyrażenie „Szanowny Panie + imię” będzie jak najbardziej wskazane.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski