Szanowna Pani

Dzień dobry Państwu!
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy po zwrocie Szanowna Pani z przecinkiem kontynuować list (pismo) od małej czy od wielkiej litery? Na przykład:
Szanowna Pani,
Między liczbami stosuje się…

A na końcu listu (pisma), po Z poważaniem stawiamy przecinek czy inny znak (czy żaden)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Anna Matusiak
Po rozpoczynających korespondencję zwrotach grzecznościowych (typu Szanowna Pani, Drogi Wujku, Kochani) umieszcza się bądź wykrzyknik, bądź przecinek. Po zwrocie zakończonym wykrzyknikiem treść listu rozpoczynamy oczywiście wielką literą. Po zwrocie zakończonym przecinkiem zaś – zgodnie z zasadami polskiej interpunkcji – powinna być mała litera (i tekst listu od nowego wiersza). Ten sposób zalecałabym, jako zgodny z polską tradycją.
Ostatnio szerzy się jednak zwyczaj anglo-amerykański, polegający na rozpoczynaniu listu wielką literą, mimo że po zwrocie adresatywnym występuje przecinek. (Wówczas zwrot ów odgrywa rolę zbliżoną do nagłówka). Myślę, że w związku z silnym oddziaływaniem na polską obyczajowość kultury zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej sposób ten w przyszłości zwycięży. Świadczy o tym również coraz częstsze stosowanie po rozpoczynającym korespondencję zwrocie adresatywnym właśnie przecinka, a nie tradycyjnego wykrzyknika, który współczesnym, zwłaszcza młodym użytkownikom języka wydaje się zbyt ekspresywny.
Zwrot grzecznościowy kończący list prywatny czy pismo urzędowe – typu Moc uścisków, Z poważaniem, Łączę wyrazy szacunku – pozostawiamy bez żadnego znaku interpunkcyjnego (podobnie jak podpis).
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski