Szanowna Pani, …

Moje pytanie dotyczy słynnego powitania Szanowni Państwo. Jaki znak interpunkcyjny powinniśmy stosować po tym zwrocie: przecinek, wykrzyknik, czy też nie stosować nic? A w konsekwencji czy dalszą część listu piszemy z małej czy z wielkiej litery?
Pozdrawiam serdecznie,
AK
Na ten temat wypowiadaliśmy się już kilkakrotnie, może uda się Pani odnaleźć odpowiedzi w poradnianym archiwum. Mówiąc najkrócej (bo nie sposób powtarzać wszystkiego), zdania są podzielone, a zwyczaj językowy zróżnicowany. Niektórzy kończą zwrot powitalny wykrzyknikiem, a następne zdanie zaczynają wielką literą, zgodnie z zasadami interpunkcji. Inni odbierają wykrzyknik jako zbyt ekspresywny i wolą zamknąć formułę powitalną przecinkiem, ale wtedy powstaje wątpliwość, co dalej: małą literą, zgodnie z zasadami interpunkcji, czy wielką, bo mała na początku akapitu wygląda osobliwie.
Zwyczaj zamykania zwrotu powitalnego przecinkiem i kontynuacji wielką literą od nowego wiersza przyszedł do nas chyba z zagranicy i upowszechnił się dopiero w ostatnich latach. Początkowo nie byłem mu niechętny, ale odkąd przekonałem się, że ma wielu przeciwników, zacząłem traktować go podejrzliwie.
Mirosław Bańko, PWN