Szanowna Pani, …

Szanowna Pani, …
9.02.2005
9.02.2005
Moje pytanie dotyczy słynnego powitania Szanowni Państwo. Jaki znak interpunkcyjny powinniśmy stosować po tym zwrocie: przecinek, wykrzyknik, czy też nie stosować nic? A w konsekwencji czy dalszą część listu piszemy z małej czy z wielkiej litery?
Pozdrawiam serdecznie,
AK
Na ten temat wypowiadaliśmy się już kilkakrotnie, może uda się Pani odnaleźć odpowiedzi w poradnianym archiwum. Mówiąc najkrócej (bo nie sposób powtarzać wszystkiego), zdania są podzielone, a zwyczaj językowy zróżnicowany. Niektórzy kończą zwrot powitalny wykrzyknikiem, a następne zdanie zaczynają wielką literą, zgodnie z zasadami interpunkcji. Inni odbierają wykrzyknik jako zbyt ekspresywny i wolą zamknąć formułę powitalną przecinkiem, ale wtedy powstaje wątpliwość, co dalej: małą literą, zgodnie z zasadami interpunkcji, czy wielką, bo mała na początku akapitu wygląda osobliwie.
Zwyczaj zamykania zwrotu powitalnego przecinkiem i kontynuacji wielką literą od nowego wiersza przyszedł do nas chyba z zagranicy i upowszechnił się dopiero w ostatnich latach. Początkowo nie byłem mu niechętny, ale odkąd przekonałem się, że ma wielu przeciwników, zacząłem traktować go podejrzliwie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego