Szanowni Państwo…

Proszę o pomoc: czy po sformułowaniu (w przypadku listu służbowego) Szanowni Państwo stawiamy przecinek czy kropkę?
W liście służbowym po formule adresatywnej najlepiej postawić przecinek, a nowy wiersz rozpocząć małą literą. Otwarcie nowego wiersza wielką literą jest w takiej sytuacji przyjęte w korespondencji angielskojęzycznej. W polszczyźnie może budzić wątpliwości i zastrzeżenia normatywne.
W korespondencji prywatnej – a także w oficjalnej, jeśli nadawcy zależy na ekspresji i emfazie – formułę adresatywną można zamknąć wykrzyknikiem. Następny wiersz otwiera wówczas oczywiście wielka litera.
Kropki po formule adresatywnej w ogóle nie stawiamy, niezależnie od tego, czy brzmi ona Szanowni Państwo, czy Drodzy Przyjaciele, czy Kochana Babciu, czy np. Cześć, stare rozrabiaki.
Mirosław Bańko, PWN