Szanowny Panie Ambasadorze!

Jak się zwracamy w oficjalnym liście do ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w innym kraju? Szanowny Panie Ambasadorze czy Wasza Ekscelencjo?
Poprawnie: Szanowny Panie Ambasadorze. Tytułowanie przez Polaków ambasadora RP za pomocą formy Wasza Ekscelencjo (Jego Ekscelencja w adresie) jest błędem. Formę tę stosuje się – w państwach republikańskich – wyłącznie w odniesieniu do szefów obcych misji dyplomatycznych.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski