Szaolin

Szanowni Państwo,

jak należy poprawnie pisać nazwę znanego klasztoru: Shaolin czy Szaolin? A może obie formy są równie poprawne? Bardzo chciałabym się także dowiedzieć czy i jak poprawnie odmieniać tę nazwę przez przypadki?

Z wyrazami szacunku

Olga Świder

W listopadzie 2022 r. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej dokonała zmiany nazewniczej w odniesieniu do świątyni buddyjskiej koło Luoyang (Chiny). Od chwili opublikowania zmiany polski egzonim przyjął formę: Szaolin zamiast klasztor Szaolin. Tym samym człon, który pozostawał nieodmienny, należy obecnie odmieniać według następującego wzoru:

  • D. Szaolinu,
  • C. Szaolinowi,
  • B. Szaolin,
  • N. Szaolinem,
  • Ms. o Szaolinie,

por.:

  • Do Szaolinu jechałem jak do mitycznego miejsca.
  • Udział w pokazie prezentowanym przez adeptów szkół w Szaolinie.
Adam Wolański