Szarpać, łapać się za rygle

Zastanawia mnie, co właściwie oznacza zwrot łapać się za rygle z wiersza Juliana Tuwima W aeroplanie. Czy jest to związek frazeologiczny, czy raczej łapać się odpowiada dzisiejszemu chwytać się, a rygle należy rozumieć jako elementy maszynerii samolotu?
Myślę, że chodzi o chaotyczne chwytanie czegoś. Babcia i kurka zapewne chwytały w panice różne elementy wyposażenia samolotu, a że akurat rygle dają rym do śmigle, więc zostały utrwalone w wierszu. Nie wiem, co dokładnie można było ryglować w samolotach dawnego typu, ale jestem zdania, że sens wiersza należy ujmować bardziej całościowo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski