Szczelny

Dzień Dobry!

Jakiego przyimka należy użyć między słowem  szczelny a medium, którego ów przymiotnik dotyczy? Intuicyjnie izolacja przeciwwodna powinna być szczelna przeciw wodzie. Ale czy poprawne będzie sformułowanie  szczelna dla wody lub wobec wody?

Pozdrawiam

Bartłomiej Monczyński

Przymiotnik szczelny nie łączy się z żadnymi określeniami – nie powiemy zatem ani izolacja szczelna przeciw wodzie, ani izolacja szczelna dla wody, ani izolacja szczelna wobec wody. Jeśli chcemy wskazać na to, co nie powinno się przedostać dzięki temu, że izolacja jest szczelna, użyjemy sformułowania izolacja nieprzepuszczająca wody

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski