Szczęśliwego Nowego Roku!

Dzień dobry!

Dlaczego życzymy  Szczęśliwego Nowego Roku pisząc wszystkie wyrazy dużą literą zamiast małą (Szczęśliwego nowego roku)? Przecież mamy na myśli cały nowy rok, a nie jeden dzień (Nowy Rok / 1 stycznia).

Istotnie, jeśli życzymy komuś, by cały rok był dla niego pomyślny, powinniśmy napisać: Szczęśliwego nowego roku. Zapis wielkimi literami (Szczęśliwego Nowego Roku) pojawia się rytualnie, na mocy tradycji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski