Szeligi

Na mapie Polski mozna znaleźć kilka miejscowości o nazwie Szeligi. Ponieważ sama mieszkam w jednej z nich, zaciekawiło mnie, od czego nazwa ta pochodzi. Czy wiąże się z jakimś szczegółem topograficznym?
Pozdrawiam
Anna Steer
Miejscowości o nazwie Szeligi występują m.in. w woj. mazowieckim (w powiatach: płockim, sochaczewskim, warszawskim, żyrardowskim), a także w woj. świętokrzyskim czy woj. warmińsko-mazurskim. Budowa morfologiczna toponimu Szeligi wskazuje, że jest to nazwa rodowa, utworzona od nazwy osobowej lub od nazwy herbowej Szeliga. Nazwy rodowe, najczęstsze na północno-wschodnim Mazowszu, wywodzą się od wspólnego przezwiska lub przydomka herbowego mieszkańców wsi. Nazwę osobową Szeliga, motywowaną prawdopodobnie niemiecką nazwą osobową Selig od średnio-dolno-niemieckiego sēlich ‘dobry, szczęśliwy’ lub leksemem gwarowym szeliga ‘drążek’, ewentualnie seligać ‘przesuwać się na pośladkach’, zanotowano w źródłach historycznych już w 1392 r. Wyjątkowo nazwę miejscową Szeligi (wieś w gm. Nowa Sucha, w powiecie sochaczewskim) należy uznać za ponowioną z nazwy wsi Szeligi (wieś w gm. Mszczonów, w powiecie żyrardowskim) najprawdopodobniej w wyniku migracji ludności z jednej miejscowości do drugiej i nadania jej analogicznej nazwy.
Halszka Górny, IJP PAN