Szeregowanie alfabetyczne

Szanowni Państwo,

jaka jest poprawna kolejność znaków interpunkcyjnych, spacji, znaków specjalnych itd. przy sortowaniu wyrazów, tytułów, skrótów itd.? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat? Uprzejmie proszę o poradę.

Pozdrawiam.

Szeregowaniu alfabetycznemu właściwemu dla języka polskiego poświęcony został cały rozdział w książce Edycja tekstów mojego autorstwa (Warszawa 2008, WN PWN, s. 367-375). Rozdział ten składa się z siedmiu podrozdziałów: 1. sposoby szeregowania alfabetycznego; 2. zasady ogólne szeregowania alfabetycznego; 3. szeregowanie nazw osobowych; 4. szeregowanie nazw geograficznych; 5. szeregowanie tytułów dokumentów; 6. szeregowanie nazw ciał zbiorowych; 7. szeregowanie symboli literowych. Ramy Poradni PWN uniemożliwiają streszczenie – choćby najkrótsze – wszystkich opisanych tam zasad.

Adam Wolański