Szeroki wybór

Witam, zastanawiam się nad pewnym sformułowaniem otóż, skąd wzięło się sformułowanie szeroki wybór produktów i czy biorąc pod uwagę na przykład zbiornik wodny z wieloma gatunkami ryb, można zastosować zdanie głęboki wybór ryb. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

przymiotnik szeroki był jednym z ulubionych słów PRL-owskich urzędników i dziennikarzy. Sklepy oferowały szeroki asortyment towarów, malarze posługiwali się szeroką gamą kolorów, klient w restauracji miał szeroki wybór potraw, a książka mogła być kierowana do szerokiego czytelnika(!). Szeroki był wyrazem modnym, szablonowym – zastępował takie określenia, jak obszerny, rozległy, urozmaicony, bogaty itd. Dziś (na szczęście) nie jest tak – chciałoby się powiedzieć, by pozostać w konwencji – szeroko używany, ale utrwalił się w wielu połączeniach, np. właśnie szeroki wybór.

Jeśli chodzi o wyrażenie głęboki wybór ryb, to niewątpliwie będzie ono odczytane jako innowacja mająca zwrócić na siebie uwagę. Na pewno nie jest ono standardowe i bez wyraźnego kontekstu wskazującego na powód jego powstania będzie odebrane jako błędne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski