Szeroki wybór

 

Szeroki wybór

27.12.2020

Witam, zastanawiam się nad pewnym sformułowaniem otóż, skąd wzięło się sformułowanie szeroki wybór produktów i czy biorąc pod uwagę na przykład zbiornik wodny z wieloma gatunkami ryb, można zastosować zdanie głęboki wybór ryb. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

przymiotnik szeroki był jednym z ulubionych słów PRL-owskich urzędników i dziennikarzy. Sklepy oferowały szeroki asortyment towarów, malarze posługiwali się szeroką gamą kolorów, klient w restauracji miał szeroki wybór potraw, a książka mogła być kierowana do szerokiego czytelnika(!). Szeroki był wyrazem modnym, szablonowym – zastępował takie określenia, jak obszerny, rozległy, urozmaicony, bogaty itd. Dziś (na szczęście) nie jest tak – chciałoby się powiedzieć, by pozostać w konwencji – szeroko używany, ale utrwalił się w wielu połączeniach, np. właśnie szeroki wybór. 

Jeśli chodzi o wyrażenie głęboki wybór ryb, to niewątpliwie będzie ono odczytane jako innowacja mająca zwrócić na siebie uwagę. Na pewno nie jest ono standardowe i bez wyraźnego kontekstu wskazującego na powód jego powstania będzie odebrane jako błędne. 


Z pozdrowieniami 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!