Szukać logiki?

Swego czasu w prasie mocno krytykowano manierę komentatorów sportowych, którzy nagminnie mówili: „Przypomnijmy wynik tym, którzy dopiero teraz włączyli telewizory”. Widoczny jest brak logiki, gdyż jak można przypomnieć coś komuś, kto czegoś nie zapomniał, bo wcale o tym nie wiedział. Ale może się mylę i jednak jest to jakaś już ustalona fraza, dopuszczalna elipsa albo coś w tym rodzaju, tak więc nie ma sensu na siłę szukać w tym braku logiki?
Zgadzam się z Panem, że ma sensu na siłę szukać logiki w języku i np. podkreślać z miną odkrywcy, że schody służą przecież także do wchodzenia. Zacytowane zdanie jest jednak nielogiczne i nie można tego usprawiedliwić leksykalizacją utartego zwrotu, bo taka tu nie zachodzi. Zamierzony sens da się przekazać na kilka innych sposobów, np. „Przypomnijmy wynik dla tych, którzy dopiero teraz włączyli telewizory” albo „Przypomnijmy wynik ze względu na tych, którzy dopiero teraz włączyli telewizory”, albo nawet „Przypomnijmy wynik, gdyż część z państwa dopiero teraz włączyła telewizory”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski