Szyk oznaczenia numerowego i nazwy jednostki organizacyjnej

Czy prawidłowe oznaczenie nazwy wydziału sądu, w którym są różne wydziały (cywilne, karne, rodzinne, gospodarcze) to IX Wydział Gospodarczy czy Wydział IX Gospodarczy? Jak zmieni się odpowiedź na pytanie, jeśli w sądzie będą wyłącznie wydziały gospodarcze?
Czy w przypadku konstruowania nazw wydziałów obowiązuje taka sama zasada jak przy oznaczeniu królów np. Jan III Sobieski (bo Sobieski był trzecim królem Janem) ale nie III Jan Sobieski (bo nie było trzech Janów Sobieskich)?
W nazwach instytucji – w odróżnieniu od nazw osobowych – szyk oznaczenia numerowego (wyrażonego znakami liczb rzymskich) oraz właściwej nazwy jednostki organizacyjnej (np. oddział, wydział, departament) nie jest jednoznacznie określony. Liczebnik może poprzedzać określany rzeczownik lub następować po nim, por.

I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie
II Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie
III Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie
IV Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie
V Wydział Cywilny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie
VI Wydział Cywilny Rodzinny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie
VII Wydział Cywilny Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie
VIII Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie
IX Wydział Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie
X Wydział Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie

ale:
Departament I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Departament II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
 Wydział I
 Wydział II
 Wydział III
 Wydział IV
 Wydział V
 Wydział VI
 Wydział VII
Departament III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Departament IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Departament V Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Departament VI Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Adam Wolański